ZG8190R G8 Arıza Notları ve Yazılımları

ZG8190R

G8 şase ; A32L 6945 5B -  43 GCH 6700B model kodlu ve STE000 SVN000 barkod numaralı Arçelik ve Grundig marka televizyonlarda kullanılmıştır.

G8 ZG8190R Şema

G8 ZG8190R Pozisyon Şeması

Led devamlı yanıp sönüyor :

tuş takımını kontrol edin. tuşlardan biri basılı kalmışsa şase açılmaz. tuşlarda sorun yoksa yazılım yükleyin.

G8 şase, daha önce faklı firmalarında çeşitli televizyonlarında kullandığı 3in1 (3ü bir arada) dizaynında üretilmiştir. 3in1 ; anakartın kendi devresine besleme ve led sürücü devresininde eklenmesi anlamına geliyor.

Şasede 1 adet DDR3 RAM kullanılmıştır ve SPI Flash ile Eprom bulunmamaktadır. Bunların yerine nandflash kullanılmıştır.

Besleme Devresi :

Standby konumunda 12V çıkaran şase tetiklendikten sonra VCC1V5 VCC1V18 VCC3V3 ve 12V (ses) voltajlarını çıkarır.

IC700 DDR3 RAM K4B4G1646E-BCMAT00 : RAM beslemelerindeki dalgalanmalar değişik hatalara yol açabilir. RAM beslemesinin ani düşüşü veya yükselişi televizyonu kilitleyebilir veya görüntüde takılmaya sebep olabilir.

IC1500 Nand Flash TH58NVG2S3HTA00 : Sistemi çalıştıran yazılımın yüklendiği yerdir. Sistem yazılımı televizyon açıldığı andan itibaren çalışmaya başlar. Şasenin tüm fonksiyonları bu flasha yüklenen yazılım tarafından kontrol edilir. Flash entegresinde herhangi bir problem oluşursa şasede yazılım çalışamayacağından televizyonda çalışmayacaktır.

Şaseye voltaj verildiği anda ön panelde bulunan led yanıp sönmeye başlar. Bunun anlamı işlemci yazılımı okumuş ve çalıştırmaya başlamıştır. Şaseye voltaj verildiğinde led hiç yanıp sönmeden direkt yanıyorsa nandflash yazılımı okunamamış ya da yazılım hasar görmüştür.

HDCP, CI gibi keyler nandflashta tutulmaktadır. Bu sebeple flashın tamamen silinmesi kesinlikle önerilmez.

Nand Flash’ı programlayabilmek için şaseye özel oluşturulmuş kilit koduna ihtiyacınız var. Eğer kilit koduna sahip değilseniz Nand Flash’ı yazabilseniz bile yazdığınız Nand Flash şaseyi çalıştırmayacaktır.

IC1300 Ses ve Kulaklık Amfisi TAS5739MDPHPR­QFP : 12V beslemeyle çalışan ses entegresi Kulaklık çıkışını da içermektedir. Ses arızalarında kulaklıktan da ses alamazsanız entegre arızalanmıştır.

IC1203 Uydu tuner entegresi AV2018-S85QFG : Lnbden alınan dijital yayının ara frekans sinyalini elde eder, bu taşıyıcı frekansı diğer frekanslardan filtreler onun üzerine bindirilmiş görüntü ve ses bilgisini ara frekansa IF bindirerek demodülatöre gönderir. DVB-S2 uyumlu olan bu tuner, Uydudan HD yayınların da izlenmesini sağlar. 3V3 besleme ile çalışır. Çıkışları da doğrudan demodülatöre gider.

IC1202 LNB Entegresi LNBH29EQTR : Bu entegre I2C hattıyla işlemciden aldığı komutlara göre LNB voltajını ayarlar. 12V ile beslenir.

IC1401 IC1402 USB Entegresi TPS2065CDBVRSOT23-5 TPS2530DBVR-5 : USB voltajını anahtarlayan ve USB akımını limitleyen entegredir. USB girişindeki data hatları direk olarak ana entegreye bağlıdır.

 

Yazılım yükleme yöntemi :

  • Target_G8

isimli klasörü fat32 olarak biçimlendirilmiş USB belleğin en üst dizinine atın.

USB belleği televizyonun USB-1 girişine takın.

Tuş takımından “standby veya Joystickin orta tuşu“nu basılı tutarken televizyonun fişini prize takın.

Yazılım yükleme işlemi tamamlandığında televizyon kendiliğinden kapanıp/açılacaktır.

 

ZG8190R G8 Yazılım Dosyası

 

Usb aracılığıyla yüklenen yazılım.

 

Panelsiz Yazılım

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Soru Sor/Cevapla

Üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz. Giriş Yapın veya Kayıt Olun
Teknik ayrıntı içermeyen sorular cevaplanmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top