ZAT190R AT Arıza Notları ve Yazılımları

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 4 / 5. Oy Sayısı: 4

ZAT190R
Bu şase ; A55L 9682 5AS - B55L 9682 5AS - A40L 9782 5AS - B40L 9782 5AS - A49L 9782 5AS - B49L 9782 5AS - A55L 9782 5AS - B55L 9782 5AS - model kodlu ve PQQ000 PQR000 PXC000 PXD000 PXE000 PXF000 PXG000 PXH000 barkod nolu Beko ve Arçelik marka televizyonlarda kullanılmıştır

ZAT190R AT Şema

ZAT190R AT Pozisyon Şeması

ZAT190R AT Kullanma Kılavuzu


Yazılım yükleme yöntemi :

  • Target_AT

isimli klasörü fat32 olarak biçimlendirilmiş USB belleğin en üst dizinine atın.

USB belleği televizyonun USB-1 girişine takın.

Televizyonun ac kablosunu prize taktığınızda ekranda “Upgrading…” uyarısı çıkacaktır.

Yazılım yükleme işlemi tamamlandığında televizyon kendiliğinden kapanıp/açılacaktır.

 

ZAT190R – AT Yazılım Dosyası

 

Usb aracılığıyla yüklenen yazılım

 

Panelsiz Yazılım


AT şaseli televizyonlarda Ana İşlemci Mediatek olup, URSA entegresi olarak  MSTAR kullanılmaktadır AT şaseli televizyonlarda, KR şaselerdeki gibi, 100Hz URSA devresi harici bir devre olarak kullanılıp, ana entegreden ayrılmış durumdadır. AT şase KR şasede olduğu gibi UHD vbyone sinyal output URSA entegresi üzerinden panele verilmektedir. Yine benzer şekilde URSA entegresi dahili olarak tasarlanmıştır.

AT şaseli televizyonlarda tek uydu tuneri ve aynı anda iki faklı DVB-T/T2/C yayını alabilen tek RF tuner kullanılmıştır. Sat ve RF yayınları tek bir demodülatör entegre üzerinden ana entegreye gönderilmektedir. Tüm ses ve görüntü kaynaklarından gelen sinyaller ana entegreye giriş yapar. Görüntü işlendikten sonra ana entegreden Vbyone hatları ile panele gönderilir.

Ses de aynı şekilde işlendikten sonra ses amfisine gönderilir. Ana İşlemci için 5 adet 4gbit lik DDR3 RAM toplamda 20Gbitlik RAM kullanılmıştır. Böylelikle anlık memory yazma hızları için yeterli bir hafıza sağlanmıştır. Böylelikle geçici hafıza kullanımları sırasında anlık bir hata görülmesi durumunda RAM kaynaklı hata olduğu düşünülebilir.

URSA entegresinin çalışması için kullanılacak image (Ursa bin) yazılımının tutulduğu bir SPI Flash bulunmaktadır. HDMI edidlerin yazıldığı herhangi bir eeprom bulunmamaktadır.

Netflix haricindeki diğer keyler eMMC flash içerisinde saklanmatadır. Key dataları veya boot yazılımıyla ilgili bir sorun olduğu düşünüldüğünde öncelikle bu iki entegre incelenmelidir. Entegre içinde yapılan işlemlerde RAMler kullanılmaktadır. RAM de geçici olarak tutulan yeni ayarlar yazılım tarafından belirlenmiş süre içerisinde tekrardan değiştirilmez ise flasha bu değerler son olarak  yazılmakta ve bu son değerler tekrardan flashtan okunmaktadır.

Android işletim sistemi nedeniyle kullanılacak hafızanın fazla olması nedeniyle flash kapasitesi 16GB olarak artırılmıştır. KP ve KR şaselerde bu kapasite 4GBtır.Yazılım, keyler, panel görüntü hataları, açılmama gibi benzer hata koşullarında flash ve beslemeleri kontrol edilebilir.

Anakartın çalışabilmesi için sistemin ihtiyaç duyduğu 24V, 12V, 5V, 3.3V, 1.8V, 1.5V, 1.2V, 1V, 0.95V ve 0.75V beslemelerin de sağlanması gereklidir. Bu voltajların bir kısmı besleme kartı tarafından bir kısmı ise anakart üzerindeki LDO, DC-DC çevirici veya step down converter devrelerinden elde edilmektedir.

Besleme Kartı

Şase ile besleme ünitesi , S500 konektörü üzerinden bağlanmaktadır. Şase Standby konumunda besleme ünitesinden sadece 5V beslemesi almaktadır (+5V2_ST). Besleme ünitesinin 12V ve 24V beslemeleri, televizyon Standbydan çıkarken işlemcinin kontrolü ile açılırlar.

Yazının devamını okuyabilmek için Giriş yapmalısınız.

Siteye kayıt olmak için gerekli şartları öğrenmek için arizanotlari@gmail.com adresine ilinizi, işyeri isminizi ve telefon numaranızı içeren bir mail atın.
Sadece Televizyon Tamircileri kabul edilecektir.
Bu sitede Telefoncu, Bilgisayarcı, Elektrikçi, Uyducu, Kameracı, Manav, Berber vb. arkadaşların işine yarayabilecek bilgiler yoktur.

Soru Sor/Cevapla

Üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü yazın

Top