VPZ190R TF Arıza Notları ve Yazılımları

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 5 / 5. Oy Sayısı: 3

VPZ190R

Bu şase ; G22-LEG-2B, G26-LEG-0B, A46-LEG-3B, B46-LEG-3B, A26-LEG-0B, B26-LEG-0B, A22-LEG-2B, B22-LEG-2B, TV 56-208 LED TV, TV 82-210 LED TV, F 82-210 LED TV model kodlu ve JEK000 JEM000 KML000 KMM000 KMU000 KMV000 KNC000 KND000 KNS000 KQF000 KQG000 barkod numaralı Arçelik, Beko ve Grundig marka televizyonlarda kullanılmıştır.

TF VPZ190R Şema


Yazılım yükleme yöntemi :

  • Target

isimli klasörü fat32 olarak biçimlendirilmiş USB belleğin en üst dizinine atın.

USB belleği televizyonun USB-1 girişine takın.

Tuş takımından “P+” tuşunu basılı tutarken televizyonun fişini prize takın.

Yazılım yükleme işlemi tamamlandığında televizyon kendiliğinden kapanıp/açılacaktır.

 

TF – VPZ190R Yazılım Dosyası

 

Usb aracılığıyla yüklenen yazılım.

 

Panelsiz Yazılım


ses var görüntü yok panel ışıkları çalışıyor ;

cihaza farklı kaynaklardan görüntü sinyali verip arızanın kaynaklardan bağımsız olup olmadığını kontrol edin. tek bir kaynakta arıza varsa ilgili kaynağın sinyal ve besleme devrelerini kontrol edin. eğer arıza tüm kaynaklarda da devam ediyorsa LVDS kablosunun yuvalarına düzgün bir biçimde oturduğundan ve kablonun sağlamlığından emin olun. gerekirse kabloyu değiştirin. sorun devam ediyorsa t607’nin 3 nolu bacağında PANEL_VCC (12 volt) voltajının olup olmadığını kontrol edin.

voltaj yoksa 2 nolu bacağında 12 volt, 1 nolu bacağında 4 volt olup olmadığını kontrol edin. 2 nolu bacakta voltaj olduğu halde 3 nolu bacakta 12 volt yoksa t607’yi değiştirin. 1 nolu bacakta 4 volt yoksa r654’ün 8. bacağında TCON_ON, 5. bacağında VCC3V3-ST sinyalinin olup olmadığını kontrol edin. TCON_ON sinyali hatalıysa yazılım yükleyin eğer düzelmezse işlemci arızalanmış olabilir. VCC3.3V-ST sinyali hatalıysa ic600 ve bağlı olduğu malzemeleri kontrol edin.

VCC_PANEL voltajı normalse 3.3 volt 2.5 volt 1.8 volt ve 1.05 volt gerilimlerini kontrol edin. voltajlar normalse T-CON’u kontrol edin veya yenisiyle değiştirin. sorun devam ederse panele uygun yazılım yükleyin. yine de düzelmezse paneli değiştirin.

ses var görüntü yok panel ışıkları çalışmıyor ;

öncelikle inverter kablolarının yuvalarına düzgün bir biçimde oturduğundan emin olun. cihaz ON konumundayken 24 volt beslemesinin olup olmadığı inverter kablosundan ölçülerek kontrol edilebilir. 24 volt yoksa s606’nın 8 nolu bacağından gelen POWER_SW sinyalini kontrol edin. sinyal normalse power kartı kontrol edin. sinyal hatalıysa c650’de +5V2_ST voltajını kontrol edin.

+5V2_ST voltajı yoksa power kartı kontrol edin. voltaj varsa r646’nın 8. bacağında POWER_SW sinyalinin olup olmadığını kontrol edin. sinyal varsa power kartı kontrol edin. sinyal yoksa işlemci beslemelerini kontrol edip gerekirse yazılım yükleyin. sorun çözülmezse işlemci arızalanmış olabilir.

24 volt invertere ulaşıyorsa r645’in 6 ve 8 nolu bacaklarında BL_CTRL (3 volt) sinyali olup olmadığını kontrol edin. s606’nın 5 nolu bacağından panele giden bu voltaj panele ON komutunu vermektedir. ayrıca yine s6065’nın 6 nolu bacağından panele parlaklık kontrolü sinyali gitmelidir. bu sinyal 0 ile 3.3 volt arasındadır. deneme amacıyla ilgili bacaklara harici 3.3 volt verip arızanın nedenini daha kolay teSPIt edebilirsiniz.

tüm voltajlar normal olduğu halde sorun devam ediyorsa panel inverter modülü veya aydınlatma araçları denenmeli/değiştirilmelidir.

görüntü var ses yok ;

cihaza farklı kaynaklardan ses sinyali verip arızanın kaynaklardan bağımsız olup olmadığını kontrol edin. tek bir kaynakta arıza varsa ilgili kaynağın sinyal ve besleme devrelerini kontrol edin. eğer arıza tüm kaynaklarda da devam ediyorsa hoparlörleri ve kablolarını kontrol edin. sorun devam ediyorsa kulaklık çıkışında ses sinyali olup olmadığını kontrol edin. kulaklık çıkışında ses yoksa scartta da ses olup olmadığını kontrol edin. scart çıkışında ses yoksa yazılım yükleyin sorun devam ederse işlemci arızalanmış olabilir.

scartta ses varsa c508 üzerinde 24 veya 12 volt olup olmadığını kontrol edin. voltaj yoksa l504 bobinini kontrol edin. sorun yoksa power kartı kontrol edin. 24 veya 12 volt varsa c516 üzerinde 3.3 volt olup olmadığını kontrol edin. voltaj yoksa ic603’ün giriş ve çıkışlarını kontrol edin. sorun giderilemezse ic600 ve bağlı olduğu malzemeleri kontrol edin.

3.3 volt varsa r506’da AMP_STB (2.7 volt) sinyalinin olup olmadığını kontrol edin. sinyal yoksa yazılım yükleyin sorun devam ederse işlemci arızalanmış olabilir. sinyal varsa c544 üzerinde RESET_OUT (3.3 volt) sinyalinin olup olmadığını kontrol edin. sinyal yoksa r539 direncini sökerek hatanın reset devresinden mi pop sound devresinden mi olduğunu anlayabilirsiniz. hata reset devresinden kaynaklanıyorsa yazılım yüklemeyi deneyin eğer sorun giderilemezse işlemci arızalanmış olabilir. hata pop sound devresinden kaynaklanıyorsa t502 ve bağlı olduğu malzemeleri kontrol edin. 1 ve 7 nolu bacaklarında ses sinyalinin olup olmadığını kontrol edin. sinyal yoksa ic800 ve çevresinde sorun vardır. siyal varsa ic500 ve besleme devrelerini kontrol edin. RESET_OUT sinyali normalse ses entegresini değiştirin.

Yazının devamını okuyabilmek için Giriş yapmalısınız.

Siteye kayıt olmak için gerekli şartları öğrenmek için arizanotlari@gmail.com adresine ilinizi, işyeri isminizi ve telefon numaranızı içeren bir mail atın.
Sadece Televizyon Tamircileri kabul edilecektir.
Bu sitede Telefoncu, Bilgisayarcı, Elektrikçi, Uyducu, Kameracı, Manav, Berber vb. arkadaşların işine yarayabilecek bilgiler yoktur.

Soru Sor/Cevapla

Üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü yazın

Top