Sıvı Teması

HV480FH2

Samsung UE48J5070SS model led televizyon ekran yok şikayetiyle geldi. T-con ve panel kartı arasındaki flex kablolar sıvı teması nedeniyle kavrulmuş ve hem t-con hem de panel kartında bulunan lvds soketleri zarar görmüştü.

flex
con

Flexleri değiştirdikten, konnektörleri ve panel kartını temizledikten sonra cihazı çalıştırdığımda görüntü alamadım. HV480FH2 kodlu t-con kartını kontrol ettiğimde VHAVDD voltajının zener diyotunun kısa devre olduğunu tespit ettim.

VHAVDD

Zener diyotu devreden ayırınca cihaz çalıştı.

Bu arızada şans benden yanaydı çünkü cihaza giren sıvı t-con kartının üzerine değilde flexlerin üzerine gelmişti bu sayede çıkış pinlerinde kısa devreye neden olan sıvı, zener diyotun kısa devre olmasına neden olmuş ve bunu algılayan koruma sistemi t-con kartına ve panel kartına zarar verebilecek voltajı kesmişti. Eğer sıvı biraz daha fazla olsaydı t-con ve panel kartını değiştirmek zorunda kalacaktım.

Benzer sorunlarla karşılaşan meslektaşlarıma tavsiyem sıvı temasına rastlayınca panel tamircilerine gitmeden önce kartları ve soketleri alkol ile temizleyip tekrar deneyin. Bu arızayı ekleme amacım sizlerde bir fikir oluşturabilmek, umarım işinize yarar.

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 4.7 / 5. Oy Sayısı: 22

1 Soru/Cevap

Soru Sor/Cevapla

Üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz. Giriş Yapın veya Kayıt Olun
Teknik ayrıntı içermeyen sorular cevaplanmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü yazın

Top