Samsung Lcd-Led Televizyon Arıza Notları

İpucu
Tamire aldığınız samsung televizyonun beslemesinin veya led şeritlerinin arızalı olduğunu düşünüyorsanız beslemeden anakarta giden güç kablosunu (power socket) çıkarıp televizyonu fişe takın. Besleme kartı boştayken (güç kablosu takılı değilken) standby moduna geçmez ve led şeritleri çalıştırır. Besleme kartı boştayken led şeritler çalışmıyorsa ya led şeritlerinizin tümü arızalanmıştır ya da besleme kartınız arızalıdır.

Ekrana Samsung veya Smart logosu gelip geri kapanıyor :

Ekrana Smart logosu veya samsung logosu gelip cihaz tekrar standbya geçiyor (loop yani döngü) ve bunu tekrarlıyorsa ve yaptığınız ölçümlerde arızalı parça bulamadıysanız (led şerit arızası ilk kontrol etmeniz gereken bölümdür) şasede bulunan NAND FLASH’ın veya EMMC’nin değişmesi/yeniden programlanması gerekir.

Nand Flash ve EMMC nedir?🔎
Eğer uygun ekipmana sahipseniz her iki flash türünü de kolaylıkla programlayabilirsiniz. Eğer yazılıma ihtiyacınız varsa yazılım sayfasından isteyebilirsiniz. Tamirci değilseniz cihazınızı kendiniz onarmaya çalışmayın çünkü flash entegresinde fiziksel bir arıza da olabilir.

Flash entegresini değiştirmenize/programlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa işlemciniz arızalanmıştır. İşlemciyi yeniden lehimleme (reballing) imkanınız varsa şaseyi çalıştırabilir

siniz eğer gerekli ekipmanlara sahip değilseniz sadece kart tamiri yapan dolayısıyla daha çok ekipmana sahip bir tamirciye kartınızı tamir ettirebilirsiniz. İnternetten yapacağınız kısa bir aramayla bu işyerlerine ulaşabileceğinizi sanıyorum.

Ledler Sağlam Olduğu Halde Panel Işıkları Çalışmıyor :

Lvds kablosunu panelden veya t-con kartından ayırın. Eğer panel ışıkları çalışırsa t-con kartınız arızalıdır.

Bu arızada dikkat etmeniz gereken nokta panel ışıklarının, anakart beslemeye bağlı değilken çalıştığı halde anakart beslemeye takılıyken çalışmamasıdır. Anakartı incelemeden önce bunu denemeniz daha faydalı olacaktır.

UE40ES6140 Ekran Karanlık :

Televizyonda resimdekine benzer bir arıza varsa ledleri değiştirmeden önce CNL802A ve CNL802B soketlerinin ve  IC9151 entegresinin bacak lehimlerini yeniyleyin. Sorun devam ederse ledler arızalanmıştır.
panel-karanlık

40J5100 Loopa Girmiş :

PF235’i şaseden sökün

UExxF5570 Yayın Sesi Kesiliyor :

Televizyonu sıfırlayın

UE40ES5700 Panel Işıkları Çalışmıyor :

Paneli sökmeden önce resimdeki soketin pinlerinin yerine tam oturup oturmadığını kontrol edin.
pin

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 4.6 / 5. Oy Sayısı: 12

9
Soru/Cevap

avatar
  Abone Olun  
Bildir
Kala Elektronik
Kala Elektronik

BN41-02353b Mainbord Emmc Bağlantısı Yaparken DO ucundaki Direnç bir kenarı koptu değeri nedir acaba bilen varmı.

Ali KALA
Ali KALA

Çok Teşekkür ederim başka model kart vardı o kartta dirençler 47k idi bundada benzerlik vardı yanındaki dirençerin çoğu 47k idi bende 47k taktım sıkıntı yok. yalnız emmc programlama yapacam cihazı yeni aldım emmc dosyası 3 adet 4gb-2mb-2mb şeklinde yükleme sırası nasıl olacak önce 4gb mi yoksa 2mb olanlarmı yoksa sadece 4gb olanmı yüklenecek. bilgi verirmisiniz yüklemede acemi sayılırım.

gungör
gungör

samsung UE40ES7000 cihaz calısırken kapanıp acılıyor ama bazen acıldığında kapanmıyor 1 veya 2 gun calısıyor sebep ne olabılır

gyesa
gyesa

Thanks for the quick help.
All went well .
I updated the winrar

Arıza Notları
Arıza Notları

Hello.

please update winrar. file is working good.

Feel free to ask me any question.

gyesa
gyesa

UE32D5000 UE37D5000 UE40D5000 UE46D5000
İndirdim ve ne yazık ki yanlış.
Lütfen yardım et.
sağol

Top