Samsung Lcd-Led Televizyon Arıza Notları

İpucu
Tamire aldığınız samsung televizyonun beslemesinin veya led şeritlerinin arızalı olduğunu düşünüyorsanız beslemeden anakarta giden güç kablosunu (power socket) çıkarıp televizyonu fişe takın. Besleme kartı boştayken (güç kablosu takılı değilken) standby moduna geçmez ve led şeritleri çalıştırır. Besleme kartı boştayken led şeritler çalışmıyorsa ya led şeritlerinizin tümü arızalanmıştır ya da besleme kartınız arızalıdır.

Ekrana Samsung veya Smart logosu gelip geri kapanıyor :

TQFP tsop48Ekrana Smart logosu veya samsung logosu gelip cihaz tekrar standbya geçiyor (loop yani döngü) ve bunu tekrarlıyorsa ve yaptığınız ölçümlerde arızalı parça bulamadıysanız (led şerit arızası ilk kontrol etmeniz gereken bölümdür) şasede bulunan NAND FLASH’ın veya EMMC’nin değişmesi/yeniden programlanması gerekir.
Nand Flash ve EMMC nedir?🔎
Eğer uygun ekipmana sahipseniz her iki flash türünü de kolaylıkla programlayabilirsiniz. Eğer yazılıma ihtiyacınız varsa yazılım sayfasından isteyebilirsiniz. Tamirci değilseniz cihazınızı kendiniz onarmaya çalışmayın çünkü flash entegresinde fiziksel bir arıza da olabilir.

Flash entegresini değiştirmenize/programlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa işlemciniz arızalanmıştır. İşlemciyi yeniden lehimleme (reballing) imkanınız varsa şaseyi çalıştırabilirsiniz eğer gerekli ekipmanlara sahip değilseniz sadece kart tamiri yapan dolayısıyla daha çok ekipmana sahip bir tamirciye kartınızı tamir ettirebilirsiniz. İnternetten yapacağınız kısa bir aramayla bu işyerlerine ulaşabileceğinizi sanıyorum.

Ledler Sağlam Olduğu Halde Panel Işıkları Çalışmıyor :

Lvds kablosunu panelden veya t-con kartından ayırın. Eğer panel ışıkları çalışırsa t-con kartınız arızalıdır.

Bu arızada dikkat etmeniz gereken nokta panel ışıklarının, anakart beslemeye bağlı değilken çalıştığı halde anakart beslemeye takılıyken çalışmamasıdır. Anakartı incelemeden önce bunu denemeniz daha faydalı olacaktır.

UE40ES6140 Ekran Karanlık :

Televizyonda resimdekine benzer bir arıza varsa ledleri değiştirmeden önce CNL802A ve CNL802B soketlerinin ve  IC9151 entegresinin bacak lehimlerini yeniyleyin. Sorun devam ederse ledler arızalanmıştır.
panel-karanlık

40J5100 Loopa Girmiş :

PF235’i şaseden sökün

UExxF5570 Yayın Sesi Kesiliyor :

Televizyonu sıfırlayın

UE40ES5700 Panel Işıkları Çalışmıyor :

Paneli sökmeden önce resimdeki soketin pinlerinin yerine tam oturup oturmadığını kontrol edin.
pin

Beğendiniz mi?

Teknik ayrıntı içermeyen sorular cevaplanmayabilir.

3 Mesaj

Soru Sor/Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top