RT809H Kullanımı

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 5 / 5. Oy Sayısı: 2

Dikkat!

RT809H Programlarını sadece kendi sitesinden indirin. Forumlarda verilen programlar eski tarihli veya değiştirilmiş olabilir.

Kurulum

İndirdiğiniz klasörün içerisinde bulunan RT809H….exe programını çalıştırın.
kurulum
Kurulum tamamlandıktan sonra sürücüleri kurmak isteyip istemediğinizi soran kutu açılacak. OK tuşuna basıp bekleyin.

Kurulum tamamlandıktan program çalışırsa kapatın ve ToolChain…exe programını çalıştırıp kurulumunu tamamlayın. ToolChain programı, RT809H’ye daha fazla özellik katan program grubudur.

Programlayıcıyı pcye bağlayın.
driver
Sürücüler yüklendikten sonra programın arayüzünde cihazın seri numarasını görebilirsiniz.

RT809H Okuma/Yazma yaparken yüksek RAM ve İşlemci gücüne ihtiyaç duyduğu için en az 4GB RAM’e sahip bilgisayarlarda kullanmanız iyi olur. İşlemci kullanımı %50’nin üzerinde olduğu için düşük konfigürasyonlu laptoplarda kullanmanızı tavsiye etmem.


Kullanım

serial
SmartID = Akıllı Tanıma tuşuna basarak programlamak/okumak istediğiniz Flash entegresinin otomatik algılanmasını sağlayabilirsiniz.
SmartId
Televizyonlarda kullanılan SPI Flashların beslemesi 3V3’tür bu nedenle istisnalar haricinde voltaj bölümünü değiştirmenize gerek yok.

NAND ve eMMC Flashlarda da voltaj bölümünü değiştirmenize gerek yok ama yarın bir gün farklı voltaj değerleriyle çalışan bir entegreye de denk gelebiliriz belli olmaz.

AutoISP = Otomatik Sistem içi Programlama tuşuna basarak cihazın, ISP portlarına bağladığınız şaseyi algılamasını sağlayabilirsiniz.

Bu tuşa bastığınız anda cihaz ISP HDMI ve VGA ISP portlarını taramaya başlayacak ve algılayabilirse şaseyi tanıyacaktır. Bu sayede ToolChain bölümünde bulunan programların bazılarını kullanarak Vestel-Beko (bunları denedim) şaseleri programlayabilir veya log alarak arıza nedenlerini saptayabilirsiniz.

Buffer = Ara Bellek tuşuyla okuduğunuz/yazacağınız dump dosyasını görüntüleyebilirsiniz. Dumpları karşılaştırmak için kullanabileceğiniz gibi dump dosyasını değiştirebilirsiniz de. Editör programı diyebiliriz buna.
buffer

ToolChain = Araç Zinciri tuşuyla açılan menüden farklı programlama araçlarına ulaşabilirsiniz.
toolchain
Read = Okuma tuşu entegre içeriğini okur.

Save = Kayıt tuşu Ara Bellekteki dosyayı kayıt eder.

Open = Aç tuşu yüklemek istediğiniz dosyayı açar.

Write = Yaz tuşu Ara Bellekteki dosyayı entegreye yazar.

Verify = Doğrula tuşuyla ;

  • SPI Flash’ın dosya sisteminin sağlam olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • eMMC ve NAND Flash’ın içeriğindeki veriyle elinizdeki dump dosyasının içeriğinin aynı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Erase = Sil tuşu entegre içeriğini siler. Bu işlemi onay almadan yapar dikkatli olun.

Blank = Boş tuşu entegrenin dolu mu boş mu olduğunu kontrol eder.

Protect = Koruma veya Kilit tuşu entegrede var olan/olmayan okuma/yazma korumalarını aktif/deaktif etmenizi sağlar. Bu tuş sadece SPI Flash takılıyken aktiftir.

Bad Block Detect = Bozuk Blok Kontrolü tuşuyla eMMC ve NAND Flash’ın fiziksel durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu tuş sadece eMMC ve NAND Flash takılıyken aktiftir.

Setting = Bu tuş sadece eMMC ve NAND Flash takılıyken aktiftir.

Ayar tuşuyla NAND Flash için ;
nand-setting

  • Hard Copy : Bozuk Blokları önemseme yaz gitsin
  • Skip Bad Block Data Realign : Bozuk Blokları es geç ve veriyi sağlam blokların üzerine paylaştırarak yaz
  • Skip Bad Block Rebuild BBT : Bozuk Blokları onarmaya çalış

seçeneklerine ulaşabilirsiniz. NAND Flash’ta bozuk blok varsa önce Data Realign seçeneğini seçin.

eMMC Flash için ;
emmc-setting

  • eMMC Area : eMMC alan seçimini yaparak eMMC’nin hangi sektörlerinin okunup/yazılacağını belirleyebilirsiniz
  • VCC Adjust : 3V3’ün değerini yükseltip düşürebilirsiniz.

Bu ayarlardaki voltaj değerlerini gerekmedikçe değiştirmeyin.


SPI Flash

Entegreyi şaseden sökerek programlamak :

Entegreyi sokete yerleştirdikten sonra  SmartID tuşuna basıp gelen menüden 25xx SPI Flash’ı seçip soldaki onay butonuna basın ve cihazın entegreyi algılamasını bekleyin.

Entegre algılandıktan sonra içeriğini okumak için Read tuşuna basın. İçerik okunduktan sonra okunan içeriği kayıt etmek isteyip istemediğinizi soran bir pencere açılır.
spi-read
Entegreye dosya yazmak için Open tuşuna basıp açılan pencereden dosyanızı seçin ve Write tuşuna basın. Program entegre içeriğini silip dosyayı yazacaktır. İşlem tamamlandığında program arayüzünde OK yazar.

Entegreyi şaseden sökmeden programlamak :

Tüm aşamalar aynı olsa da bazı şaseler entegreyi okuyabildiğiniz halde yazmaya izin vermez. Bu sorunu gidermek için entegrenin bazı bacaklarını kısa devre etmeniz gerekeceğinden şaseden sökmek daha mantıklı olur.
short


NAND Flash

Entegreyi sokete yerleştirdikten sonra (ki bacakların tam oturduğundan emin olun) SmartID tuşuna basıp gelen menüden NAND Flash’ı seçip soldaki onay butonuna basın ve cihazın entegreyi algılamasını bekleyin.
nand-flash
Bu aşamada Read tuşuyla entegrenin içeriğini okuyabilir, Open-Write tuşuyla dump dosyasını entegreye yazabilir ve Bad Block Detect tuşuyla da entegrenin fiziksel durumunu kontrol edebilirsiniz.
bad-block
Bad Block Kontrol işleminin entegre içeriğini sileceğini bildiren onay kutusunda OK tuşuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.
badblock
İşlem tamamlandıktan sonra, test sonucu programın ekranına yansıyacaktır. Benim entegremde Bad Block olmadığı için ekrana No Bad Block yazısı geldi. Bad Block olsaydı ekrana entegrenin hangi sektöründe Bad Block olduğunu yazan bir uyarı gelecekti.

Entegre içeriğini yedeklemek istediğinizde Partnumber bölümünden entegreye ait kodu seçmeyi unutmayın. İlk seçenek genelde doğru olsa da bazen elle seçim yapmanız gerekebilir. Entegre isminin/tipinin farklı seçilmesi durumunda herhangi bir sorun oluşmaz ama yinede siz entegrenin asıl ismini/tipini seçin.


eMMC Flash

Entegreyi ISP port aracılığıyla programlayıcıya bağladıktan sonra SmartID tuşuna basıp gelen menüden EMMC ISP’yi seçip soldaki onay butonuna basın ve cihazın entegreyi algılamasını bekleyin.

eMMC yazarken/okurken mümkün olduğunca şaseye harici voltaj vermeyin veya cihazı kendi beslemesiyle beslemeyin. Bunun yerine ; şasedeki konvertörlerden eMMC’ye aktarılan besleme hatları üzerindeki sigortayı/direnci sökün ve programlayıcıya 12V adaptör bağlayın. Bunlara rağmen voltajın yetmediğini düşünüyorsanız ve şaseye harici besleme verecekseniz programlayıcının VCC ve VCCQ beslemelerini şaseye bağlamayın!


VGA Portu

Yazının devamını okuyabilmek için Giriş yapmalısınız.

Siteye kayıt olmak için gerekli şartları öğrenmek için arizanotlari@gmail.com adresine ilinizi, işyeri isminizi ve telefon numaranızı içeren bir mail atın.
Sadece Televizyon Tamircileri kabul edilecektir.
Bu sitede Telefoncu, Bilgisayarcı, Elektrikçi, Uyducu, Kameracı, Manav, Berber vb. arkadaşların işine yarayabilecek bilgiler yoktur.

Soru Sor/Cevapla

Üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü yazın

Top