Panel Arıza Örnekleri

Beğendiniz mi?

Ortalama Oy 4.8 / 5. Oy Sayısı: 13

Tamir edilemeyen panel arıza örnekleri

Kırık ekran

kırık
En sık karşılaşılan ve tamiri mümkün olmayan panel arızası olmasına rağmen müşterilerimizin ısrarla “ekran sağlam ön camı gitmiş sadece” veya “ekranda biraz çizgi var sadece başka bir şeyi yok” diyerek ısrarla (evet ısrarla) tamir edilebileceğine inandıkları arıza türü. Sayın ziyaretçi ; Bu arıza dünyanın hiçbir yerinde tamir edilemez. “Bi usta var o tamir edebiliyormuş” diyenlere aldırmayın.

Ölü piksel

dead pixel
Genelde beyaz zemin üzerinde fark edilen bu siyah nokta(lar) ne yazık ki tamir edilemez. Ölü pikselle panelin arkasında kalmış toz kir vb. şeyleri birbirinden ayırmak zordur bu nedenle tvniz yakın zamanda tamire gitmişse ve tamirden geldikten sonra fark ettiyseniz tamirciye haber verin belki tozdur.

Polarizer film yırtığı


Panelin üzerini kaplayan film zarar görürse ekranın o bölgesinde görüntü olmaz sadece parlak ışık sızar. Ölü pikselle arasındaki farkı dokunarak anlayabilirsiniz.

Tamir edilebilen panel arıza örnekleri :

Çift veya dalgalı görüntü

LTA400HM04

Dikey çizgi, çizgiler veya belli bir bölgeyi kaplayan renkli/renksiz çoklu çizgiler (bar)

line
Bu arıza tipinde önemli olan şey çizgilerin veya barların ekranı yukarıdan aşağıya kadar tamamen kaplamasıdır. Eğer çizgi veya bar ekranı kaplamıyorsa tamir edilemez.

Yatay çizgi veya çizgiler

horizantalcolored
Arızalı panelin sağ veya solunda kulak diye adlandırılan COF (chip-on-film – entegreli film şerit) varsa bu arıza tamir edilebilir. Eğer kulak yoksa lazerle müdahale edilerek ölü hat sağlam hatla birleştirilerek tamir edilir ama çizgi sayısı çoksa tamir edilemeyebilir.

T-con kaynaklı panel arıza örnekleri

mirrorsoluk soluk1
Ekranın negatif (renklerin tersine dönmesi) görünmesi veya ekranda test barlarının çıkması ne panel ne de tcon kaynaklıdır.

Panel aydınlatma kaynaklı tamir edilebilen arıza örnekleri

panel-karanlıkmavi led
Ekranın bir kısmının karanlık olması, ekranın mavileşmesi, ekranın bir bölgesinin diğer bölgelerden parlak olması benzeri sorunların nedeni panel aydınlatmasıdır.

Bu örnekler sadece bilgilendirme amaçlıdır kesinliği yoktur. Arıza tespiti için Televizyon tamircilerine danışın.

Soru Sor/Cevapla

Üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü yazın

Top