ZAT190R

Bu şase ; A55L 9682 5AS - B55L 9682 5AS - A40L 9782 5AS - B40L 9782 5AS - A49L 9782 5AS - B49L 9782 5AS - A55L 9782 5AS - B55L 9782 5AS - model kodlu ve PQQ000 PQR000 PXC000 PXD000 PXE000 PXF000 PXG000 PXH000 barkod nolu Beko ve Arçelik marka televizyonlarda kullanılmıştır. 

ZAT190R AT Şema

ZAT190R AT Pozisyon Şeması

ZAT190R AT Kullanma Kılavuzu

Yazılım Yükleme Yöntemi :

  • Target_AT isimli klasörü fat32 olarak biçimlendirilmiş USB belleğin en üst dizinine atın.
  • USB belleği televizyonun USB-1 girişine takın.
  • Televizyonun elektrik kablosunu prize taktığınızda ekranda “Upgrading…” uyarısı çıkacaktır.
  • Yazılım yükleme işlemi tamamlandığında televizyon kendiliğinden kapanıp/açılacaktır.

ZAT190R AT Yazılım

Sayfadaki USB Yazılımları "Panelsiz" yazılımlardır. 

Kart değişimi yaparsanız veya NAND/eMMC yazmak zorunda kalırsanız "Panel" yazılımına ihtiyacınız olacak.

Aşağıdaki Yorum bölümüne panel kodunu yazarak uygun panel yazılımını isteyebilirsiniz.

AT şaseli televizyonlarda Ana İşlemci Mediatek olup, URSA entegresi olarak  MSTAR kullanılmaktadır.

AT şaseli televizyonlarda, KR şaselerdeki gibi, 100Hz URSA devresi harici bir devre olarak kullanılıp, ana entegreden ayrılmış durumdadır. AT şase KR şasede olduğu gibi UHD vbyone sinyal output URSA entegresi üzerinden panele verilmektedir. Yine benzer şekilde URSA entegresi dahili olarak tasarlanmıştır.

AT şaseli televizyonlarda tek uydu tuneri ve aynı anda iki faklı DVB-T/T2/C yayını alabilen tek RF tuner kullanılmıştır. Sat ve RF yayınları tek bir demodülatör entegre üzerinden ana entegreye gönderilmektedir. Tüm ses ve görüntü kaynaklarından gelen sinyaller ana entegreye giriş yapar. Görüntü işlendikten sonra ana entegreden Vbyone hatları ile panele gönderilir.

Ses de aynı şekilde işlendikten sonra ses amfisine gönderilir. Ana İşlemci için 5 adet 4gbit lik DDR3 RAM toplamda 20Gbitlik RAM kullanılmıştır. Böylelikle anlık memory yazma hızları için yeterli bir hafıza sağlanmıştır. Böylelikle geçici hafıza kullanımları sırasında anlık bir hata görülmesi durumunda RAM kaynaklı hata olduğu düşünülebilir.

URSA entegresinin çalışması için kullanılacak image (Ursa bin) yazılımının tutulduğu bir SPI Flash bulunmaktadır. HDMI edidlerin yazıldığı herhangi bir eeprom bulunmamaktadır.

Netflix haricindeki diğer keyler eMMC flash içerisinde saklanmatadır. Key dataları veya boot yazılımıyla ilgili bir sorun olduğu düşünüldüğünde öncelikle bu iki entegre incelenmelidir. Entegre içinde yapılan işlemlerde RAMler kullanılmaktadır. RAM de geçici olarak tutulan yeni ayarlar yazılım tarafından belirlenmiş süre içerisinde tekrardan değiştirilmez ise flasha bu değerler son olarak  yazılmakta ve bu son değerler tekrardan flashtan okunmaktadır.

Android işletim sistemi nedeniyle kullanılacak hafızanın fazla olması nedeniyle flash kapasitesi 16GB olarak artırılmıştır. KP ve KR şaselerde bu kapasite 4GBtır.Yazılım, keyler, panel görüntü hataları, açılmama gibi benzer hata koşullarında flash ve beslemeleri kontrol edilebilir.

Anakartın çalışabilmesi için sistemin ihtiyaç duyduğu 24V, 12V, 5V, 3.3V, 1.8V, 1.5V, 1.2V, 1V, 0.95V ve 0.75V beslemelerin de sağlanması gereklidir. Bu voltajların bir kısmı besleme kartı tarafından bir kısmı ise anakart üzerindeki LDO, DC-DC çevirici veya step down converter devrelerinden elde edilmektedir.

Besleme Kartı

Şase ile besleme ünitesi , S500 konektörü üzerinden bağlanmaktadır. Şase Standby konumunda besleme ünitesinden sadece 5V beslemesi almaktadır (+5V2_ST). Besleme ünitesinin 12V ve 24V beslemeleri, televizyon Standbydan çıkarken işlemcinin kontrolü ile açılırlar.

S500 konektörü üzerinden 3 temel kontrol sinyali şaseden besleme kartına  gönderilmektedir.

1. sinyal “POWER_SWX” sinyalidir. S500 konektörünün 10. bacağından besleme kartına gönderilir. ON konumunda 12V ve 24V voltajlarıni açar.

2. sinyal “INVERTER_ON_OFF” sinyalidir. Panel arka ışıklarının çalışmasını sağlar. Bu sinyal S500 konektörünün 14. bacağından besleme kartına oradan da LED drivera gönderilir. Yüksek (3.3V) olduğu durumda arka lambalar açılır.

3. sinyal “BRI_ADJ” sinyalidir. S500 konektörünün 13. bacağından besleme kartına oradan da LED driver  PWM entegresine gönderilir.  BRI_ADJ sinyali kullanıcı menüsünden ayarlanan değere göre arka lambaların parlaklık seviyesini belirleyen sinyaldir. BRI_ADJ yüksek (3.3V) olduğunda maksimum parlaklık seviyesi sağlanmış olur.

Standby konumunda, şase üzerinde sadece 5VSB ve 3V3SB voltajları mevcuttur.

Standby modundan ana entegre tarafından gönderilen “POWER_SWX” sinyaliyle çıkılır.

POWER_SWX sinyali ile; besleme kartının 12V ve 24V voltajları açılır, şase üzerinde sırasıyla Power_SW kontrol sinyali ile diğer voltajlar açılır.

Panel_VCC ana entegre tarafından gönderilen panel_VCC_ON/OFF sinyali ile T502nin anahtarlanması ile kontrol edilir.

Panel görüntü yok hataları oluştuğunda 24V_AU, 12V_TCON , Panel_VCC voltajlarıni kontrol edin.

VCC1V5 gerilimiyle DDR3 RAM’ler ,URSA core beslemeleri ve ana entegre.

VCC1V2  ve VCC3V3 voltajları ile demodülatör entegresi.

3V3SB ile I2C pull up voltajları ve birçok anahtarlarma voltajları.

3V3 ile RF ve SAT tuner entegresi ve beslemeleri.

VCC1V8 ile eMMC flash.

VCC3V3 ve VCC5V2_st ile multiplexerlar beslenmektedir.

24V VCC_AUDIO gerilimi ile ses ve subwoofer amfisi beslenmektedir.

FRC­ Katı ­(URSA)

Şasedeki ana işlemciden çıkan dijital görüntü bilgileri VbyOne standardı ile FRC entegresine gönderilir. Görüntü bilgisi ile osd bilgisi ayrı kablolar ile taşınmaktadır.100Hz UHD panellerde 51 pinli kablodan görüntü, 41 pinli kablodan OSD taşınır. 50Hz panellerde ise her iki datada 51 pin kablo ile taşınmaktadır.

FRC entegresi, gelen bu bilgileri işleyerek UHD (ultra high definition) çözünürlükte, 100HZ olarak panele yine VbyOne standardında gönderir. AT şasenin KR şaselerden en önemli farkı ise herzaman scaler output UHDdir. UHD sinyal FRC(URSA) entegresine gönderilip entegrede frame ilave ederek SD datayı UHD data olarak panele göndermektedir.

50Hz panellerde URSA ekstra RAMe ihtiyaç duymamaktadır. Ancak 100Hz UHD panel kullanılması durumunda ilave olarak 2 adet RAM daha kullanılabilecek şekilde opsiyon bulunmaktadır.

Memc fonksiyonu sayesinde hareketli sahnelerde judder efektinin azaltılması sağlanmaktadır. Bu amaçla özellikle URSA entegresi kullanılmakta olup hareketli sahnelerde sahne geçişlerinde yumuşaklık sağlanabilmektedir.

Menü Şifresi : 1234

Biss Key Girişi : Menü=TV Ayarları=2477

Sayfadaki bilgilerin bir kısmı servis kitabından alınmıştır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen sorununuzun sonucunu yazmayı unutmayın. Sonucu yazmazsanız 2. sorunuza cevap alamazsınız.

Size yazılan mesaja cevap yazmak için mesajın altında bulunan Yanıtla yazısına tıklayın.

Lütfen sorularınızı/yazılım isteklerinizi şaselerin kendi sayfalarından sorun. Şasenizi bilmiyorsanız arama bölümüne model ismini yazarak arama yapın.

Sadece Yazılım ve Döküman İstekleri Cevaplanacaktır.

reklam