Tv Dönüşümü

Malzeme bulamadığımız için beklettiğimiz veya müşteriye iade ettiğimiz Tv ve Monitörleri değerlendirebilmemiz için bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Tüplü tv zamanında Arçelik kasasına Vestel, Profilo kasasına Vestel şaseleri rahatlıkla takabiliyorduk çünkü ekranı düzeltebilmenin bir kaç yolu vardı fakat lcd tvlerdeki  yeni teknolojiler durumu zorlaştırıyordu. Ekran otursa besleme uymaz, besleme uysa inverter sürülmez, inverter çalışsa lvds uymaz vb. pek çok zorluk vardı. Bu zorluklar halen var ama zaman içerisinde "neden olmasın?" diyen ustaların çoğalmasıyla bu zorluklar tek tek aşılmaya başlandı.

Lvds :

HD ve FHD panellerin 3 farklı Lvds standardı olduğunu öğrendik.

  1. WXGA : 30 pinli konnektör aracılığıyla panele/tcona bağlanan bu standart, HD paneller için kullanılır ve Samsung (VCC girişi 5 pindir) ve Lg (VCC girişi 4 pindir) olarak kendi içerisinde 2 farklı soket yapısına sahiptir. Bu iki soket yapısını soketlerin yerini değiştirerek birbiri yerine kullanabiliriz.
  2. FHD 50Hz : 51 pinli konnektör aracılığıyla panele/tcona bağlanan bu standart, FHD paneller için kullanılır ve Samsung (VCC girişi 5 pindir) ve Lg (VCC girişi 4 pindir) olarak kendi içerisinde 2 farklı soket yapısına sahiptir. Bu iki soket yapısını soketlerin yerini değiştirerek birbiri yerine kullanabiliriz.
  3. DOUBLE LVDS : 30 pinli konnektör aracılığıyla panele/tcona bağlanan bu standart, geniş bir çözünürlük seçeneğine sahip Tv ve Monitör panelleri için kullanılır. VCC girişi 3 pindir. 

Kabaca anlattığım bu Lvds standartları görünüşte farklı soketler kullanabilir fakat bu işleyişlerinde bir farklılık olduğu anlamına gelmez.

Besleme :

Tüm beslemeler standby konumunda anakarta 12V veya 5V veya 3V3 gönderir. Beslemeden gelen bu voltajla bekleme konumunda olan anakarta atıl kurt dediğiniz anda anakart besleme kartına 5V veya 3V3 değerinde ON sinyali göndererek beslemenin ON konumuna gelmesini sağlar.

Bu mantık 17PW20 kartı için de, adını ilk kez duyacağınız herhangi bir besleme kartı için de aynıdır.

Anakart :

Tüm anakartlar beslemeden aldıkları voltajlar için belli bir toleransa sahiptir. Örneğin ; 12V standby voltajıyla çalışan bir anakarta 13V besleme voltajı gönderen herhangi bir Samsung veya Lg beslemesi takabilirsiniz. Bu yönüyle Vestel şaseler uyumluluk konusunda çok esnektir. 20 yıllık kaba bir Lcd tvye de, 3 yıllık zarif bir Led tvye de uyum sağlar.

İnverter/Led Driver :

Bu devreler/kartlar istisnalar haricinde 24V beslemesiyle çalışır. Ben genelde floresanları sağlam tvlerin kendi beslemesini ve inverter kartını kullanırım. Floresanlar veya inverter kartı arızalıysa ve koruma devresini iptal etmek işe yaramıyorsa floresanları söküp yerine led döşerim.

Led Driver kartları inverter kartlarına nazaran daha esnek olduğu için tv dönüşümlerinde bolca kullanıyorum. Bu kartlarda çıkış voltajlarını ayarlamak daha kolay oluyor.
Elimizde anakartını bulamadığımız 42" Samsung Led Tv olduğunu varsayalım. Müşteri onay verdikten sonra elimizdeki 17MB serisinden (82, 140, 110, 211) bir anakarta Samsungun besleme devresinden alacağımız 13V ve ON sinyalini verdikten sonra 17MB kartı çalışmaya başlayacaktır.

Görüntü ekrana oturmazsa zaten internetten bulabileceğiniz panel dosyalarıyla görüntüyü düzeltebilirsiniz. 

Samsung tvmizdeki tcon kartı 17MB kartımıza uymazsa panele farklı bir tcon kartı da takabiliriz.

Vestelin yer kaplamayan ve çalışmak için sadece 12V'a ihtiyaç duyan bu küçük devleri piyasadaki tüm HD ve FHD televizyonlara hatta monitörlere bile kolayca uyumlandırılabilinir. 

Aslında Vestel, Lg, Beko, Sunny vb. markaların kartlarının tümünü bir biri yerine kullanabiliriz. Basit ve rahat olduğu için Vesteli örnek veriyorum.

Sözün özü biraz malzeme biraz da tecrübeyle dükkanınıza gelen tvnin çalışmaması mümkün değil.

Beni sevmeyen bazı sitelerde (ki bende onları sevmiyorum zaten) tv dönüşümleriyle ilgili bir kaç konu görünce tamirci arkadaşlarımı bilgilendirmek ve o sitelere erişemeyen ustalar için bu yazıyı yazdım.

Bana ait bilgileri kendi bilgileriymiş gibi kapalı/açık forumlara sunan tamircilere sesleniyorum ; bindiğiniz dalı kesmeyin. Paylaşım yapan insanları kızdırırsanız hintli tamirciler ve video montaj ustası youtuberlar dışında paylaşım yapan tamirci bulamayacaksınız. Bilginin kaynağını belirtmek sizin itibarınızı arttırır eksiltmez.

Dönüşümler için yardıma ihtiyacınız olursa arizanotlari@gmail.com'a (sadece tamirciler) mail atın.

Lcd-Led Tv Dönüşümü :


Anakart Dönüşümü :

Monitör-Tv Dönüşümü :

Yorumlar

reklam