Samsung Anakartları Birbiri Yerine Uyarlamak

Dikkat! Yazıdaki resimler temsilidir.

Anakartı arızalı Samsung televizyonun yerine farklı şase koduna sahip fakat aynı dizaynda anakart takabilirsiniz. Bazı kişiler(!) bu işlemin yapılamayacağını veya yazılım atılması gerektiğini iddia edebilir kulak asmayın o her şeyi en iyi bilenlere.

Dikkat etmeniz gereken 2 şey var ;

1 : Besleme Soketi

Besleme Soketi aynı değilse uydurulabilir. Samsung anakartlar besleme kartından genelde 12V-13V, 5V, DIM, BLON ve POWER ON sinyallerini/voltajlarını alırlar ve bu voltajlar/sinyaller besleme soketinin arkasına basılmıştır.

2 : LVDS Soketi


51 Pinli FHD (1920x1080) sokete sahip şaseyi 30 Pinli HD (1366x720) şase yerine takabilmek (veya tam tersi) için öncelikle soketi şaseye takın.

Soketi takıp kısa devre kontrolü yaptıktan sonra şase üzerinde bulunan direnç(ler)in yerini değiştirerek şasenin televizyona görüntü vermesini sağlayabilirsiniz.

Tamirci arkadaşlar resime bakarak hangi direnç(ler)den bahsettiğimi anlayabilir. Eğer anlamadıysanız sormayın.

Samsung anakartlar yerli markalara nazaran daha pahalı olduğu ve zor bulunduğu için bu yazıyı yazmak istedim. Bu kısa yazının anakart bulmakta sıkıntı çeken meslektaşlarıma yardımcı olmasını umuyorum.

Forumlarınızda/Sitelerinizde bu ve benzeri yazıları yayınlarken veya bu ve benzeri yazılardan esinlenirken kaynak belirtmeyi unutuyorsunuz, unutmayın.


Yorumlar

reklam