Panel Arıza Örnekleri

  Tamir edilemeyen panel arıza örnekleri

  Kırık ekran


  En sık karşılaşılan ve tamiri mümkün olmayan panel arızası olmasına rağmen müşterilerimizin ısrarla "ekran sağlam ön camı gitmiş sadece" veya "ekranda biraz çizgi var sadece başka bir şeyi yok" diyerek ısrarla (evet ısrarla) tamir edilebileceğine inandıkları arıza türü. Sayın ziyaretçi ; Bu arıza dünyanın hiçbir yerinde tamir edilemez. "Bi usta var o tamir edebiliyormuş" diyenlere aldırmayın.

  Ölü piksel


   
  Genelde beyaz zemin üzerinde fark edilen bu siyah nokta(lar) ne yazık ki tamir edilemez. Ölü pikselle panelin arkasında kalmış toz kir vb. şeyleri birbirinden ayırmak zordur bu nedenle tvniz yakın zamanda tamire gitmişse ve tamirden geldikten sonra fark ettiyseniz tamirciye haber verin belki tozdur.

  Polarizer film yırtığı


  Panelin üzerini kaplayan film zarar görürse ekranın o bölgesinde görüntü olmaz sadece parlak ışık sızar. Ölü pikselle arasındaki farkı dokunarak anlayabilirsiniz.

  Tamir edilebilen panel arıza örnekleri :

  Çift veya dalgalı görüntü


  Dikey çizgi, çizgiler veya belli bir bölgeyi kaplayan renkli/renksiz çoklu çizgiler (bar)  Bu arıza tipinde önemli olan şey çizgilerin veya barların ekranı yukarıdan aşağıya kadar tamamen kaplamasıdır. Eğer çizgi veya bar ekranı kaplamıyorsa tamir edilemez.

  Yatay çizgi veya çizgiler
  Arızalı panelin sağ veya solunda kulak diye adlandırılan COF (chip-on-film - entegreli film şerit) varsa bu arıza tamir edilebilir. Eğer kulak yoksa lazerle müdahale edilerek ölü hat sağlam hatla birleştirilerek tamir edilir ama çizgi sayısı çoksa tamir edilemeyebilir.

  T-con kaynaklı panel arıza örnekleri


  Ekranın negatif (renklerin tersine dönmesi) görünmesi veya ekranda test barlarının çıkması ne panel ne de tcon kaynaklıdır.

  Panel aydınlatma kaynaklı tamir edilebilen arıza örnekleri
  Ekranın bir kısmının karanlık olması, ekranın mavileşmesi, ekranın bir bölgesinin diğer bölgelerden parlak olması benzeri sorunların nedeni panel aydınlatmasıdır.

  Bu örnekler sadece bilgilendirme amaçlıdır kesinliği yoktur. Arıza tespiti için Televizyon tamircilerine danışın.

  Yorumlar

  1. Lg 42 la 660 model led tvimin bazen actigimda 2 taraftan cogunluklu dikey cizgiler oluyo acip kapatinca duzrleliyo bazen hic gelmiyo anakart aparis verdim taktim aynisini yapti neden olabilir. Panelde arza yok onda hemfikirim panel saglam nasil yol izlemeliyim yardimci.olurmusunuz

   YanıtlaSil

  Yorum Gönder

  Lütfen sorununuzun sonucunu yazmayı unutmayın. Sonucu yazmazsanız 2. sorunuza cevap alamazsınız.

  Size yazılan mesaja cevap yazmak için mesajın altında bulunan Yanıtla yazısına tıklayın.

  Lütfen sorularınızı/yazılım isteklerinizi şaselerin kendi sayfalarından sorun. Şasenizi bilmiyorsanız arama bölümüne model ismini yazarak arama yapın.

  Sadece Yazılım ve Döküman İstekleri Cevaplanacaktır.

  reklam