LTJ400HM07 Arıza Notları

Dikkat!


Aşağıdaki anlatımlar, tamirci arkadaşların bilgilenmesi ve kendilerini geliştirebilmelerine yardımcı olabilmek amacıyla, yabancı kaynaklardan türkçeye çevrilmiştir ve denenmemiştir. Yeterli teknik bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz kesinlikle denemeyin.

Aşağıdaki anlatımlar sadece LTJ400HM07 kodlu panel ve S100FAPC2LV0.3 kodlu t-con kartı içindir. Farklı panel ve t-con kartlarında kesinlikle işe yaramaz.

Ekranın üst kısmında yatay çizgiler var :
Sorunun nedeni ısınmadan dolayı ekranın sol veya sağ köşelerinde bulunan iletim hatlarının bozulmasıdır.

Sorunun panelin hangi tarafından kaynaklandığın tespit etmek için öncelikle t-con kartını panele bağlayan sol filimi hem t-con hemde panel tarafından söküp tvyi çalıştırın. Eğer ekrana gelen görüntü düzgünse panelin sağ tarafı arızalıdır. Görüntü aynıysa sol filimi hem t-con kartına hemde panele geri takıp bu kez sağ filimi sökün. Görüntü düzelirse sorun panelin sol tarafından kaynaklanıyordur.

Sağ taraftaki sorunu gidermek için panel kartında bulunan RM2 ve RM5 dirençlerini sökün. Görüntü düzelmediyse RM3 ve RM6 dirençlerini sökün. Görüntü düzelmediyse RM4 ve RM7 dirençlerini sökün. Sorun hala devam ediyorsa RM1 direncini de sökün. Bu dirençler sökükken görüntünün düzelmesi gerekiyor fakat görüntüde ana arızadan farklı sorunlar görülebilir. Bu sorunları gidermek için söktüğünüz dirençleri sıralamaya göre geri yerine takın ve her seferinde görüntüyü tekrardan kontrol edin. Hangi direnç serisine tel attığınızda sorun oluşuyorsa o seriyi boşta bırakın. Soruna neden olan seri dışındaki tüm dirençleri geri takmayı unutmayın.

Sol taraftaki sorunu gidermek için de aynı yöntemi kullanmanız gerekiyor. Sağ taraftaki dirençlerin hangi sinyallere ait olduğuna bakarak sol tarafta kartın üzerine basılmış sinyal isimlerine göre dirençlerin hangisinin hangi sinyale ait olduğunu bulabilirsiniz.

STVP : RM1
CKV1 : RM2
CKVB1 : RM5
CKV2 : RM3
CKVB2 : RM6
CKV3 : RM4
CKVB3 : RM7

Yorumlar

reklam