Samsung Lcd-Led Televizyon Arıza Notları

İpucu
Tamire aldığınız samsung televizyonun beslemesinin veya led şeritlerinin arızalı olduğunu düşünüyorsanız beslemeden anakarta giden güç kablosunu (power socket) çıkarıp televizyonu fişe takın. Besleme kartı boştayken (ps takılı değilken) standby moduna geçmez ve led şeritleri çalıştırır. Besleme kartı boştayken led şeritler çalışmıyorsa ya led şeritlerinizin tümü arızalanmıştır ya da besleme kartınız arızalıdır. Bu bilgi kendi gözlemlerimle edindiğim tecrübelere dayanır ve tabi ki tüm şaseleri kapsayamayabilir.


Ekrana Smart logosu veya samsung logosu gelip cihaz tekrar standbya geçiyor (loop yani döngü) ve bunu tekrarlıyorsa ve yaptığınız ölçümlerde arızalı parça bulamadıysanız (led şerit arızası ilk kontrol etmeniz gereken bölümdür) şasede bulunan NANDFLASH'ın veya  EMMC'nin değişmesi/yeniden programlanması gerekir.

Nandflash ve emmc nedir?

Eğer uygun ekipmana sahipseniz her iki flash türünü de kolaylıkla programlayabilirsiniz. Eğer yazılıma ihtiyacınız varsa yazılım sayfasından isteyebilirsiniz. Tamirci değilseniz cihazınızı kendiniz onarmaya çalışmayın çünkü flash entegresinde fiziksel bir arıza da olabilir.

Flash entegresini değiştirmenize\programlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa işlemciniz arızalanmıştır. İşlemciyi yeniden lehimleme (reballing) imkanınız varsa şaseyi çalıştırabilirsiniz eğer gerekli ekipmanlara sahip değilseniz sadece kart tamiri yapan dolayısıyla daha çok ekipmana sahip bir tamirciye kartınızı tamir ettirebilirsiniz. İnternetten yapacağınız kısa bir aramayla bu işyerlerine ulaşabileceğinizi sanıyorum.

Samsung 40J5100 loopa girmiş : PF235'i şaseden sökün

zamanla güncellenecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teknik ayrıntı içermeyen sorular cevaplanmayacaktır.