LCD Monitör Floresan Arızası

Bozuk Monitör Floresanlarını Devreden Ayırmak

Lcd Monitörlerde sıkça karşılaştığımız arızaların başında arka ışık arızaları gelir. Bu arızaların büyük nedeni değer kaybetmiş kondanstatörlerdir. Zaten monitörü dağıttığınız zaman arızalı kondanstatörü ölçmenize bile gerek kalmadan görebilirsiniz.

Bir diğer nedeni inverter trafolarının bozulmasıdır. Bu arızanın tespiti biraz daha zordur çünkü trafoların hangi bacağının hangi değeri verebileceğini kestirmek güçtür. Bir de trafonun aynısından elinizde yoksa onarım tamamlanamaz. Inverter trafosunun arızalı olduğundan kesin eminseniz ve trafoyu temin etmeniz mümkün değilse çeşitli panel boyları için üretilmiş Led aydınlatmaları kullanabilirsiniz.

Arka ışık arızalarının son nedeni Floresanlardır. Monitör panellerinde (çoğunlukla) 2 üstte, 2 altta olmak üzere 4 floresan kullanılmıştır. Bu floresanların birinin bile arızalanması arka ışıkların bir anlık çalışıp tekrardan kapanmasına neden olur. Bu tür arızalarda inverter devresinde kullanılan ana entegrenin koruma amacıyla arka ışıkları kapatmasını engelleyebilirsiniz. Fakat müşterinize durumu izah edip arızalı floresanın devreden çıkarılacağını ve bu onarımın geçici olduğunu belirtmelisiniz.

İlk olarak hangi floresanın arızalı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için, devredeki floresanlardan her seferinde birini söküp, söktüğünüz floresanın yerine sağlamlığından emin olduğunuz bir floresanı bağlayarak arızalı floresanı tespit edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, deneme esnasında her 4 floresan soketinin de takılı olması gerektiğidir. Sağlam da olsa 3 veya 2 sokete floresan bağlarsanız arka aydınlatma koruma amacıyla kapanacaktır.

Arızalı floresanı tespit ettikten sonra floresanın soketine resimde görüldüğü gibi 33ohm, 47ohm veya 100ohm bir direnç bağlayın ve cihazı en az 3 saat çalıştırın. 3 saat sonunda arka ışıklar kapanmazsa onarım tamamlanmış demektir. Arka ışıklar kapanırsa taktığınız direncin değerini arttırıp/eksilterek uygun değeri bulun. Eğer olası tüm değerleri denemenize rağmen arka ışıkların kapanmasını engelleyemiyorsanız diğer floresanların sağlamlığını tekrardan test edin. Uygun direnci bulduktan sonra bozuk floresanın soketini takmayın.

Yorumlar

reklam