Artı Display Mağdur Ediyor

Artı Display isimli panel tamiri yapan firmaya 1 ay önce bir tv gönderdim. Normalde 2 veya 3 gün içerisinde arızayı giderip geri kargolayan firma her nedense tvyi 25 gün içerisinde tamir etmedi. Paneli kırdıklarından şüphelendiğim için tvyi tamir etmeden geri göndermelerini istedim. Ertesi gün geri iadeyi kontrol için tekrar aradığımda tvnin hazır olduğunu ve ücretini göndermem halinde hemen kargolayacaklarını söylediler. Tamir ücretini havale ile gönderip kendilerini geri aradığımda kargoya verdiklerini söylediler (ayın 25'i).


Ve ondan sonra olanlar :

27 Temmuz ; Aras kargo aranır, adıma herhangi bir gönderi olmadığı bilgisi alınır. Artı Display aranır kargo takip kodu istenir kod verilmez. 5 görüşmeden sonra takip bilgisini yarın verebileceklerini söyleyip oyalarlar.

28 Temmuz ; Artı Display aranır kargo takip kodu istenir 1 saat sonra arayın denir. 1 saat sonra aranır, kodu bulamadıklarını söylerler. Biraz münakaşadan sonra cihazı başka bir ile (oha) göndermiş olabileceklerini söylerler ve bir numara verirler. Verdikleri numara aranır telefona çıkan meslektaşa durum izah edilir. Meslektaş kendi cihazı yerine başka bir cihaz geldiğini doğrular ama gelen cihaz ne kendisinin ne de benimdir. İlginç olan arkadaşın tvside 1 aydır tamirdeymiş.

Artı Display tekrar aranır telefonlara cevap vermezler. Atölyelerine bakan arkadaşın telefonu aranır. Telefona bakmayan iş arkadaşlarını uyarır ve telefona bakarlar. Olanlar anlatılır ama hiçbir bilgi alınamaz. Tvnin akıbeti meçhuldur. Yani hem benim tvim hem de başkasının tvsini gönderdikleri arkadaşın tvsi ortada yoktur. Patronlarının telefonu istenir bir numara verirler ve o numaraya da ulaşılamaz.

29 Temmuz ; Firma aranır ve aşağıdaki diyalog yaşanır.

-Tvyi bulamadınız mı hala?

-A.D : Sizin tv hala yapılmamış.

-Nasıl olur! Siz benden tamir etmediğiniz tvnin parasını mı aldınız? Hani kargoya vermiştiniz? Böyle saçmalık olur mu?

-A.D : Beyfendi yetkili arkadaş izinli olduğu için benim yapabileceğim bir şey yok.

-Kardeşim ben cihazı izindeki arkadaşınıza veya size göndermedim, firmanıza gönderdim. Yapabileceğiniz bir şey yoksa ne demeye telefonlara cevap veriyorsunuz o zaman.

-A.D : Haklısınız ama yapabileceğim bir şey yok.

-Haklısınız demekle olmuyor! Beni müşteriye karşı mahcup ediyorsunuz.

-Ben sizi birazdan ararım

diyip telefonu yüzüme kapattılar.

Sinir içinde atölyedeki ustaları aranır.

-Alo merhaba ben falan filan geçen gün tvnin tamir edildiğini söylemiştiniz ama arkadaşınız hala tamir edilmediğini söylüyor.

-A.D : Yok ustam siz cihazı iade edin dediğiniz gün tvyi tamir ettim ama bunlar size değil de başkasına (!) göndermişler. Gönderdiğimiz kişi bize geri kargoladı gelince size göndereceğiz.

-Peki o zaman Salı gününe kadar cihaz elime ulaşır inşallah.

-Kesinlikle Salı veya Çarşamba elinizde olur.

1 Ağustos ; Tv (yanlış kargo şubesine gönderilmiş olsa da) elime ulaştı. Artı Display normalde kargo ücretini kendisi karşılaması gerekirken gönderilen kargo ücretini bana ödetse de buna da şükür diyip tvyi kontole aldım. Şimdilik çerçevenin sağının yerine oturmaması dışında bir sorun yok.

Müşterisine karşı bu kadar vurdum duymaz ve saygısız başka bir firma ile daha önce hiç çalışmadım. İnternet üzerinden onlarca kart vb. malzemeler aldığım bireysel satıcılar bile bu sözde kurumsal firmadan daha dürüst ve işine sadık.

1 yorum:

  1. Kesinlikle "SORUNLU" bir Firma..

    Telefonlara bakmıyorlar,,gönderdiğim bir TV nin ayağını kaybettiler..
    Aynı TV için Hazır..!!,, Şimdi Yapılıyor ,, Şimdi bakıyorum ,, Yarın mutlaka hazır olacak !! gibi yalanlar söyleniyor..

    YanıtlaSil

Sorunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır. Lütfen sorunuzu sorarken cihazın şase adını da yazın, sadece model adı yazılı sorular cevaplanmayabilir.

"tvnin ışığı yanmıyor, ekran yok" gibi sorular yayınlanmayacaktır.